Запас біди не чинить
Початок в Україні валютного шторму посилив песимізм бізнесменів, які подейкують про невідворотність нової хвилі кризи ще з початку цього року. Багато компаній вже щосили готуються до складнощів, і такий прозорий натяк від вітчизняної економіки лише змусить їх діяти ще рішучіше. У пам’яті імпортерів ще свіжі спогади 2008 року, коли, завізши товар за курсом 5UAH/USD і роздавши його під реалізацію дистриб’юторам, вони отримали вдвічі меншу суму, ніж вклали. А ті, хто мав великі склади та оперативно перерахував ціни за новим курсом, навпаки, тільки виграли. Тож головним способом перестрахування від ризиків девальвації гривні імпортери обрали максимальне нарощування поставок про запас.
Щоправда, затарити склади під зав’язок зможуть далеко не всі. Як зазначає голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко, імпортери, які постачають машини до України, – це переважно «дочки» світових транспортних холдингів, тож їхня політика максимально погоджена з материнськими компаніями. А ті зазвичай не звертають уваги на можливі валютні коливання на невеликих ринках, до яких належить і наша держава, від початку закладаючи їх у ціну. Крім того, навіть якщо українське представництво попросить збільшити відвантаження, зробити це не завжди реально, оскільки заводи працюють з коліс і жорстко планують квоти для різних країн. «Тож якщо гривня все ж таки знеціниться, дилери просто будуть змушені перерахувати ціни за новим курсом», – резюмує Олег Назаренко.
Виконавчий директор Асоціації виробників інноваційних ліків Юрій Савко розповідає про складнощі з незапланованими постачаннями й для фармацевтів. Багато з них навіть не мають власних складів, які можна було б розширювати. У нашій країні професійні фармацевтичні сховища в дефіциті, тож кожен квадратний метр у них на вагу золота. Але навіть ті, хто має площі, не завжди можуть оперативно домовитися із закордонними виробниками. А ось в імпортерів товарів масового попиту, наприклад, одягу, взуття, косметики, таких проблем немає. Їхні ринки працюють без квот, викидаючи продукцію у вільний оптовий продаж. У наших компаніях розповідають, що спробують у вересні закупити якнайбільше продукції. Наприклад, зимові колекції одягу, які раніше надходили в Україну планомірно протягом усієї осені, цього року потраплять на склади імпортерів до кінця нинішнього місяця. Щоправда, не факт, що в усіх вистачить грошей на товар, адже нещодавно Нацбанк заявив про наміри обмежити обсяг валюти, який можуть викупити компанії.
Відкладаємо на зиму
Насправді підготовка імпортерів до нової хвилі кризи ведеться вже не перший день. Найдалекоглядніші компанії розширюють склади з початку року, що вже позначилося на офіційних показниках імпорту. За даними Державної служби статистики, за І півріччя ввезення товарів в Україну зросло, порівняно з аналогічним періодом минулого сезону, на 7% – майже до $41 млрд. Найстрімкіше збільшується постачання тих самих товарів масового попиту. Наприклад, імпорт продукції тваринного походження, зокрема сировини для переробки, збільшився на 65% (до $740 млн.), горіхів і сухофруктів – на 46% (до $493 млн.), кави та чаю – на 17% (до $150 млн.). Одягу до нашої країни завезли на 83%, а взуття – на 46% більше, ніж у І півріччі 2011 року (на $230 млн. і $300 млн. відповідно). І це при тому, що реального збільшення продажу, яким можна було б пояснити активність імпортерів, на ринку не помітно.
Деякі компанії, які не мають можливості роздувати склади, намагаються закласти майбутні ризики в ціни, завідомо перераховуючи їх за вищим курсом. Так, наприклад, чинять фармацевти. З початку року середньостатистична упаковка ліків у вітчизняних аптеках зросла в ціні на 13% (до 21 грн.). Хоча курс долара весь цей час залишався стабільним, а євро навіть знижувався. У підсумку виручка продавців таблеток у І півріччі зросла на 2 млрд. грн. – до 14,1 млрд. Ця сума стане їм непоганою розрадою, якщо все ж таки не вдасться застрахуватися від кризи.
www.kontrakty.ua
Підготувала Мар’яна ЧОРНА
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6410
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 23444 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...