Тарифні страждання: коли і для кого зросте «комуналка»
Чиновники вважають, що їх необхідно підвищити для усіх громадян, а потім вже надавати субсидії. В уряді відхрещуються від такої ініціативи, хоча в той же час експерти впевнені, що подорожчання не уникнути. Куди ж іде дешевий український газ і кого врятує субсидія?
Пробний камінь
Почалося усе з того, що Національна комісія, котра здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, озвучила думку: населення недоплачує за послуги ЖКГ. На думку глави цього відомства Валерія Саратова, в середньому по Україні тарифи на теплову енергію для населення покривають 70% собівартості виробництва, на воду – 60%.
«У нас же тарифи не мінялися з 2008-2009 років, – каже чиновник. – І це при тому, що середня заробітна плата за цей період зросла на 71%. Промислові товари, а це запчастини, реагенти і паливо, подорожчали більше, ніж на 60%, ціна електроенергії для підприємств і промисловості підвищилася на 94%».
Цікаво, що приблизно такі ж цифри озвучили і експерти МВФ, які сказали, що в Україні тепло і вода повинні коштувати дорожче. Якщо і далі покривати різницю за рахунок бюджету, то жодних кредитів владі не бачити. Не подобається представникам фонду дотувати низькі тарифи в Україні.
У зв'язку з цим у Нацкомпослуг запропонували поступово підвищувати ціни на тепло і воду. І в найближчі два роки, а саме до 1 січня 2015 року, вийти на "економічно обгрунтований рівень".
Природно, такі новини викликали бурхливі обговорення серед пересічних громадян і дійшли до прем'єра. На засіданні Кабміну Микола Азаров пообіцяв, що ніякого підвищення не буде, а більше платитимуть тільки багаті.
«Уряд пропонує частину тягаря бюджетної компенсації різниці в тарифах покласти на багатих, – заявив прем'єр. – Ми удосконалюватимемо систему диференційованих тарифів для тих, хто безболісно може платити ринкову вартість теплопостачання та інших комунальних послуг».
Щоправда, як ділитимуть людей на спроможних і убогих, прем'єр не пояснив, а незалежні експерти сумніваються в можливості введення різних тарифів для людей з різними доходами.
«Хто ділитиме на бідних і багатих? – каже голова Спілки власників житла України Олексій Кучеренко. – У всьому світі соціальна справедливість встановлюється для багатих збільшеними податками. При існуючій нормативно-правовій базі ввести окремі тарифи для багатих громадян неможливо».
При цьому деякі експерти кажуть, що в уряді можуть підняти тарифи для усіх, а потім запропонують людям звертатися за субсидіями. Такий механізм ще восени пропонував нам Європейський банк реконструкції і розвитку.
Усе заради кредиту МВФ
Незважаючи на заяви уряду про те, що тарифи залишаться стабільними, експерти прогнозують їх підвищення. Аж надто потрібні країні нові кредити від МВФ. Без грошей фонду наша країна не зможе залучити нові кредити, які, у тому числі, необхідні для реформи системи ЖКГ, яка у нас перебуває в жахливому стані. І не в останню чергу саме з цієї причини витрати на те ж опалювання залишаються високими. Виходить, для того, щоб понизити тарифи, треба отримати кредит і провести реформу, а для цього треба підняти тарифи. Замкнуте коло.
Фахівці переконані, що тарифи на газ для населення ще можна залишити на поточному рівні, а ось тарифи на тепло і воду доведеться підняти мінімум на 30%. За словами енергетичного експерта Валентина Землянського, сьогодні ціна на газ внутрішнього видобування для населення приблизно відповідає економічно обгрунтованій. При цьому на підприємства, які гріють воду для батарей, надходить газ, що закуповується у Росії.
«Підприємства комунальної енергетики платять за газ втричі менше, ніж "Нафтогаз" платить за нього ж "Газпрому", – каже Валентин Землянський. – При цьому компенсації з бюджету здійснюються двічі. Спочатку компенсація "Нафтогазу України" за різницю в тарифах, за якими він продає газ «Теплокомуненерго», вдруге, – компенсація «Теплокомуненерго» за різницю між тарифами, за якими вони реалізують газ, і економічно обгрунтованими тарифами».
При цьому існує думка, що на цих компенсаціях хтось непогано заробляє. Тому що навіть експерти не можуть розібратися, який і кому газ продають.
«Ціноутворення на газ не є прозорим, – заявив Олексій Кучеренко. – Ціна цього питання – майже 8 млрд. грн. на рік, яка закладається в держбюджеті на компенсацію різниці в тарифах».
Деякі фахівці вважають, що українці переплачують за опалювання мільярди.
«Методика розрахунків плати за теплопостачання, якою користуються українські комунальники, була розроблена ще в СРСР майже 70 років тому, коли зими були суворіші, і не відповідає сучасним реаліям, – переконує голова правління Громадського комітету захисту прав громадян Микола Козирьов. – У результаті цього українці переплачують 12 млрд. грн. на рік».
Та й з тарифами на воду не усе гладко. Приміром, в деяких містах кубометр холодної води коштує 2-3 гривні, в інших – більше 10 грн. При цьому в середньому "температура по лікарні" виглядає цілком милостиво. За словами глави Нацкомпослуг, за станом на 14 січня цього року, тариф для населення на водопостачання і відведення води в середньому складає 3,63 грн. за кубометр.
Коли субсидія не врятує
У своїх заявах чиновники завжди запевняють, що бідним людям не варто хвилюватися. Адже для них існують субсидії. Згідно з існуючими нормами, її нараховують, якщо розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання перевищує 10% доходу пенсіонерів (якщо вони живуть самі), або 15% середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Проте багато пенсіонерів все одно платять великі суми за «комуналку».
Відбувається це тому, що згідно із законом субсидія завжди призначається на обмежену площу, яка встановлена урядом. Компенсація розраховується, виходячи з 21 кв. м на кожну людину, зареєстровану в приміщенні, і додатково 10,5 кв. м на усіх зареєстрованих, а для громадян, що проживають в однокімнатній квартирі, – на загальну площу незалежно від розміру квартири. За надлишки площі, на яку субсидія не призначається, громадяни все одно повинні платити за комунальні послуги у повному обсязі.
Візьмемо простий приклад. Самотній пенсіонер живе устандартній 50-метровій «двушці». Міняти житло на старості років ніхто не хоче, ось і не можуть вони оформити субсидію на усю квартплату.
Виходить, що згідно із законом держава компенсує їм переплату за 21+10,5=31,5 кв. м, а за площу, що залишилася, в 18,5 кв. м доводиться платити за повною програмою. Тобто субсидія покриє тільки 63% комуналки. При зростанні тарифів відповідно зросте і та їх частина, на яку не поширюється допомога держави.
Загалом, від зростання тарифів постраждають ті самотні пенсіонери, які не готові міняти свої 2-3-кімнатні квартири на однокімнатні. Адже якщо у своєму житлі вони прожили усе життя, то навряд чи погодяться на переїзд – у такому віці зміна місця проживання – це великий стрес. Ось і будуть вони й далі платити останнє, а в уряді будуть упевнені, що усі пенсіонери отримують субсидії.
З чого складається цифра в платіжці (За даними Нацкомуслуг)
За опалювання
Газ 60%
Зарплата 20%
Електроенергія 10%
Інше 10%
За воду
Зарплата 47%
Електроенергія 28%
Інше 25%
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6410
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 23444 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...