Ринок праці-2014: Де і кому легше знайти роботу
В цілому ситуація характеризується незначним спадом активності роботодавців, практично повною відсутністю вакансій в областях зони АТО, а також відсутністю нових вакансій, які відкриваються у зв'язку з розвитком і розширенням бізнесу. З іншого боку, значного припливу нових претендентів на ринку також не спостерігається, а значить, до масових, статистично помітних скорочень персоналу українські компанії поки не вдавалися. Такі дані були отримані в ході аналізу бази даних резюме і вакансій Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.
Ситуація на ринку праці на сьогодні багато в чому визначається не стільки економічними, скільки політичними чинниками - активність проведення АТО, зовнішньополітичні події. Тим не менш, діють і традиційні для ринку праці чинники - кризові явища, сезонність (наприклад, спад кількості резюме у другому кварталі).
У зв'язку із затяжною кризою в країні, на ринку праці спостерігається негативна динаміка приросту кількості вакансій. Тим не менш, в третьому кварталі 2014 року в таких проф. сферах як "керівники вищої ланки", "некомерційні організації", "юристи", "робочий персонал" і "будівництво, нерухомість" кількість пропозицій навіть збільшилася порівняно з попереднім кварталом. Зростання склало в середньому 14-16%. Протягом року більш-менш стабільною ситуація з кількістю пропозицій залишається в Києві, Львові, Харкові та Дніпропетровську.
Динаміка резюме на Міжнародному кадровому порталі HeadHunter Україна в третьому кварталі 2014 р. була позитивною. Так, за рік в цілому кількість резюме збільшилася на 34%. У третьому кварталі 2013 року всього на сайті було розміщено 518 тис. резюме, а в третьому кварталі 2014 року - вже 695 тис. Також в третьому кварталі 2014 шукачі були активнішими, ніж в аналогічному періоді минулого року. У цей період вони розмістили на 20% більше нових резюме, ніж у липні-вересня 2013. Лідерами за кількістю нових резюме стали такі проф. сфери, як медицина і фармацевтика (+ 26% нових резюме порівняно з попереднім кварталом), наука та освіта (+ 11%), а також інформаційні технології (+ 8%). Найбільша активність шукачів відзначена в Запорізькій, Миколаївській та Харківській областях. Можливо, це пов'язано з тим, що саме ці області, поряд із столицею, лідирують за кількістю вимушених переселенців із зони АТО.
Окремо варто виділити ситуацію на ринку праці областей зони АТО і прикордонних областей. Як згадувалося вище, за даними ООН, в серпні кількість біженців різко зросла. Основне навантаження припадає на Київ і прикордонні з Донецькою та Луганською областями регіони. У Донецькій і Луганській областях закономірно спостерігається падіння кількості вакансій - в середньому на 30-40% в квартал. На сьогодні, наприклад, з традиційних півтора-двох тисяч вакансій на місяць для офісних співробітників в Донецькій області залишилося 200-300 пропозицій, більше половини з яких - телемаркетинг, валютний трейдинг (FOREX) та інші форми домашньої самозайнятості з відрядною оплатою. Відповідно, тут спостерігається і падіння кількості резюме. Кількість вакансій у прикордонних регіонах і столиці можна назвати стабільним, але активного зростання числа пропозицій тут не спостерігається.
Конкуренція на ринку праці
У зв'язку з тим, що кількість вакансій не збільшується, а нових резюме все ж стає більше, зростає і конкуренція на ринку праці. Так, hh.Індекс (відношення кількості резюме до кількості вакансій) у першому та другому кварталі становив 4,2 - 4,5 (чотири шукача на одну вакансію), а в третьому - вже 5 (п'ять шукачів на одну вакансію).
Тенденція зростання конкуренції спостерігатиметься і надалі. У всякому разі, від місяця до місяця показник конкуренції в третьому кварталі збільшувався, у вересні побивши позначку 5 осіб на одну вакансію. Зауважимо, що минулого року рівень конкуренції знаходився в середньому в рамках 3,5-4, а в 2012 році - на рівні 2,5-3.
Регіони з найвищою конкуренцією в третьому кварталі - це Київ і область, Сумська область, а також, закономірно, Донецька і Луганська області.
Найпростіше роботу буде знайти офісним співробітникам у Закарпатській, Волинській і Тернопільській областях.
Зауважимо, що конкуренція в прикордонних з АТО областях знаходиться на середньому рівні або нижче. Наприклад, hh.Індекс в Дніпропетровську в третьому кварталі - 3,9, в Харкові - 4,4, у Миколаєві - 4,0, а в Херсоні - 3,7.
Як і в місячному розрізі, по кварталу в цілому найбільш затребувані на ринку страхові агенти, робочі, програмісти і медичні представники. Саме в цих проф. сферах спостерігаються найнижчі показники конкуренції.
Найскладніше знайти роботу буде керівникам, фінансистам, юристам, початківцям і працівникам сфери закупівель. Незважаючи навіть на деяке зростання кількості вакансій як у сфері юриспруденції, так і для керівних кадрів, ці проф. сфери продовжують лідирувати за рівнем конкуренції.
Зарплати
Помітних зарплатних змін у третьому кварталі 2014 року, порівняно з попередніми періодами, не відбулося. Як і колись, роботодавці неохоче публікують вакансії з пропозицією рівня зарплат - рівень заробітку був вказаний тільки в чверті оголошень (28%). Найвищі зарплати вказують для програмістів та IT-фахівців. Крім того, на сьогодні це фактично єдина категорія працівників, у яких зарплата прив'язана до актуального курсу долара. У інших же офісних фахівців зарплата зафіксована найчастіше в гривнях. Також до списку найбільш високооплачуваних фахівців закономірно потрапляють керівники та ті, хто вміє продавати, - керівники напрямків продажів, директора з продажів, фахівці з розвитку бізнесу. Але тут, вказуючи високий дохід, керівник передбачає змінну частину - відсотки і бонуси. Зауважимо, що серед найбільш високооплачуваних фахівців третього кварталу 2014 практично немає кваліфікованих виробничих фахівців - технологів, інженерів, керівників цехів (що було нормою в аналогічному періоді минулого року). Середня зарплата офісного співробітника в третьому кварталі 2014 року - 3,5-5,5 тис. грн.
Дані були отримані в результаті аналізу бази даних вакансій і резюме Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна в жовтні 2014 року.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6414
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 32455 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...