Як побороти страх перед публічним виступом
Уміння виступати публічно – цінна навичка сучасної ділової людини. Вона потрібна представникам багатьох професій: топ-менеджеру потрібно мотивувати підлеглих, а торговому представнику переконувати клієнта купити товар саме його компанії.
Без ораторських здібностей дуже складно домогтися позитивного для себе результату в роботі з іншими людьми.
Почніть із правильної постави
Підніміть плечі та заведіть їх назад, опустіть лопатки. Розкрийте грудну клітку, але лишайтеся розслабленими. Шия має бути прямою – так ніщо не перетискатиме голосові зв’язки.
Через знервованість зв’язки можуть бути напруженими. Є хороша вправа, щоб їх розслабити: декілька хвилин голосно позіхайте. Потім покладіть руку на грудину та все нижче й нижче промовляйте звук «хаммммм» – ви маєте відчути вібрацію. Регулярно робіть ці вправи, й ви зможете говорити нижчим, ніж раніше голосом, з обертонами.
Опануйте страх
Так, десятки або навіть сотні людей на вас дивляться – а ви спробуйте уявити, що вони щойно встали й в піжамах. Всі сонні, непричесані, а ви такі свіженькі, в голові ясність. Нічого страшного із вами не станеться – усвідомте це. Публічні промови – це безпечно для здоров’я і життя.
Знайдіть точку опори
Розставте ноги на ширині плечей, тримайте в руках мікрофон, картки із планом доповіді, «клікер» для перемикання слайдів тощо. Якщо ви будете розмахувати руками чи не знатимете, де їх подіти, ваша тривожність лише посилиться.
Інша точка опори – це очі людей, до яких ви звертаєтеся. Не ховайте очі, не дивіться в порожнечу. Саме візуальний контакт допоможе вам утримувати увагу та мати зворотний зв’язок: чи вас розуміють, чи людині цікаво, наскільки вона з вами згодна, чи готова заперечити.
Безумовно, на стадіоні чи в концертному залі важко охопити погляди слухачів. Але, зазвичай, публічні виступи відбуваються за більш камерних обставин.
Пийте воду
Ця порада особливо важлива, коли в роті пересохло, а по спині тече піт – так діє адреналін.
Будьте в темі
Чим краще ми орієнтуємося в темі, про яку говоритимемо, то впевненіше почуватимемося під час промови. Продумайте запитання, які вам можуть поставити, і що ви на це будете відповідати. Під час промови думайте про тему, а не про слухачів.
Не бійтеся пауз
Це вам вони здаються вічністю, а слухачі можуть і не помітити. Навіть якщо ви забули слово чи збилися із думки, спробуйте знайти підказку в презентації, картках із планом, чи просто віджартуйтеся. Уявіть заздалегідь, що ви робитимете, якщо раптом все піде не так?
Практикуйтеся
Якщо це промова – напишіть її план, текст, і декілька разів розкажіть перед дзеркалом. Якщо це дискусія, прямий ефір на радіо чи телебаченні, чи навіть дебати – шукайте практики. Чим більше ви тренуєтеся, то краще ви добираєте лаконічні та зрозумілі відповіді експромтом.
Ніякого спиртного «для хоробрості»
Спиртне справді знімає тривожність в короткостроковій перспективі й навіть може покращити вміння говорити іноземними мовами.
Але, по-перше, не існує безпечної дози алкоголю. По-друге, сп’яніння може ще більше сплутати мову та думки, а коли вміст алкоголю впаде, тривожність ще більше посилиться.
Вчені помітили, що під час виступу на публіці у деяких людей виділяється така кількість адреналіну, як у тих, хто стрибає з парашутом. Подібний сплеск емоцій важко приборкати, тим більше перебуваючи не в польоті, а перед іншими людьми, які, до того ж, прагнуть вас оцінити. Але тут спрацьовує відомий принцип – перший раз набагато важче, ніж наступні. Виходячи з цього, можна стверджувати, що постійна практика сприяє зменшенню страху.
Отже, знайдіть спосіб організувати собі короткі виступи в колі друзів. Це дуже гарне тренування, що прибирає страх. Чи хоча б почніть традицію збиратися дружньою компанією і розповідати один одному історії. І весело, корисно.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6413
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 27700 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...