Перерва на обід: скільки має тривати?
20 хвилин на обід і відпочинок — це, звісно, мало, але роботодавець має право встановити і короткі перерви.
Скільки триває перерва
Подивімося, що говорить законодавство. Право співробітника на відпочинок протягом робочого дня прописано в ст. 66 КЗпП: перерва для відпочинку й харчування може тривати не більше двох годин.
Час початку й закінчення встановлює в правилах внутрішнього трудового розпорядку ФОП за здгодою працівників — фіксований або плаваючий. Співробітники мають підкорятися.
Перерва не включається до робочого часу, тобто якщо встановлено 8-годинний робочий день, то 8 годин співробітник працює, годину або довше відпочиває.
Йти на перерву працівник може через 4 години після початку роботи, але дотримуватися цього часу не обов'язково — перерва може початися як раніше, так і пізніше.
Працівник може використовувати свою перерву як забажає: вийти на ланч, але має повернутися до закінчення часу перерви; провести в межах офісу, цеху, приміщення магазину.
Поширена практика: час на обід і відпочинок — одна година.
Обід на робочому місці
Є роботи, де за умовами виробництва перерву встановити не можна, і работодавець має забезпечити можливіть працівникові обідати в робочий час.
Перелік таких робіт в законодавстві не прописаний, його встановлює сам роботодавець (керівник за погодженням із профспілкою чи представником колективу), як і порядок і місце прийому їжі.
Це може бути продавець, якому не можна відлучатись і залишати точку без нагляду, менеджер, що змушений жувати свій ланч біля комп'ютера, щоб не пропустити звернення клієнтів.
Попереджайте нових співробітників, що вибігти на обід у них не вийде.
Коротка перерва
У законодавстві не прописано, скільки може тривати мінімальна перерва.
Це питання вирішує роботодавець й колектив під час затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку або все фіксується в колективному договорі.
Мінімальна тривалість має бути такою, щоб перерва виконувала своє призначення: упродовж неї працівники повинні встигнути відпочити й поїсти. Як ви розумієте, за 20 хвилин цього зробити не можна.
Правила і реальність
Правила внутрішнього трудового розпорядку мають бути в усіх роботодавців, у підприємця теж, навіть якщо у вас усього два працівники.
Ознайомте особу з правилами під підпис при прийнятті на роботу, щоб уникнути звинувачень у кабальних умовах праці з перервою в 20 хвилин.
Уже в процесі роботи працівник може зіставити години відпочинку, прописані в правилах, із фактичними перервами.
Так, якщо в правилах прописано, що перерва триває годину, а фактично ви дозволяєте співробітникам вийти на обід на 20–30 хвилин, ви порушуєте їхні права.
Якщо затвердили правила одноосібно, ні з ким не погодили — це порушення.
Процедури потрібно дотримуватися, тому рекомендуємо затвердити правила як слід, з урахуванням вимог співробітників щодо тривалості перерви.
Працівники можуть поскаржитися
Співробітники можуть поскаржитися до Держпраці, контролери з радістю прийдуть до вас із перевіркою й зобов'яжуть заплатити штраф — одна мінімалка і затвердити нові правила трудового розпорядку, погоджені з трудовим колективом.
Якщо за фактом перерви збігаються з тим, що затверджено в ПВТР, і працівник підписав їх, значить погодився на такий режим роботи.
Працівники можуть здійняти бунт — провести збори, ухвалити рішення провести з вами переговори про внесення змін до ПВТР. Вам доведеться врахувати їхні вимоги.
https://journal.ostapp.com.ua/uk/articles/post/pereryv-na-obed
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6412
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26200 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...