Робота за кордоном: як уберегти себе від рабства
Нещодавно в Україні презентували дуже корисний і соціально гострий фільм «Життя на продаж». Стрічка «Життя на продаж» знаменитого українського режисера Віри Яковенко заснована на реальних історіях українців, які потрапили в рабство, коли шукали роботу за кордоном.
Фільм був створений MTV EXIT, найбільшою в світі некомерційною організацією, створеною для інформування суспільства про загрози сучасного рабства та запобігання експлуатації та торгівлі людьми, за підтримки Посольства США в Україні, USAID та Кабінету Міністрів. Фільм, роль ведучої у якому виконує співачка Джамала, можна буде побачити на 5 каналі 1 грудня. А поки що пропонуємо ознайомиться з важливою інформацією про те, як не потрапити в рабство, якщо ти плануєш шукати роботу за кордоном.
10 кроків до безпечного працевлаштування за кордоном
1. Оціни всі переваги та недоліки роботи за кордоном
Підрахуй всі організаційні витрати та оціни, чи не перевищать вони твої потенційні заробітки. Пам'ятай, туристичне перебування або буклети, які могли надихнути тебе на цей крок, істотно відрізняються від роботи в чужій країні.
2. Знайди роботу заздалегідь і оформи робочу візу.
Якщо потенційний роботодавець пропонує оформити туристичну візу - це підозріло! Так само, подорожуючи самостійно в пошуках роботи, ти можеш стати мішенню для шахраїв і торговців людьми.
3. Збери інформацію про посередника до того, як скористаєшся його послугами.
Посередники можуть виявитися вкрай ненадійними, тому обов'язково перевір наявність у них відповідної ліцензії та перелік країн, на які вона поширюється. Для цього зателефонуй до Державної служби зайнятості України 044 287-25-95 (пн.-чт. з 9:00 до 13:00 і з 14:00 до 18:00) або 044 289 86 85 (пн.-чт. З 17:00 до 18:00).
4. Наполягай на укладенні трудового договору тільки тією мовою, яку ти дуже добре розумієш.
Уважно ознайомся з ним перед підписанням. Прочитай договір (контракт) декілька разів і переконайся, що тобі все зрозуміло. Якщо ні, обов'язково звернися за юридичною консультацією.
ПАМ’ЯТАЙ! Трудовий договір укладається між тобою і роботодавцем, а не між тобою і посередником; в ньому повинні бути зазначені умови та розмір оплати, дати початку та закінчення контракту, права й обов'язки працівника і роботодавця, наявність і умови медичного страхування.
5. Збери всі необхідні документи для роботи за кордоном.
Для законного працевлаштування необхідно мати: дозвіл на роботу, відповідну візу, трудовий договір. Процес легального працевлаштування може бути тривалим (наприклад, отримання дозволу на роботу може тривати від 3-х місяців до року), однак зроби це заради безпеки свого життя.
ПАМ’ЯТАЙ! Працюючи нелегально, ти порушуєш закон і наражаєшся на небезпеку на зловживання з боку роботодавців.
6. Зроби копії всіх документів.
Перед від'їздом зроби копії паспорта, візи, страховки і всіх інших документів, що стосуються твоєї поїздки, для себе і своїх рідних і друзів. Бережи їх у надійному місці, окремо від оригіналів.
7. Довіряй свої документи тільки уповноваженим посадовим особам (поліції, працівникам прикордонних служб).
В жодному кому разі не залишай свій паспорт в якості застави або для так званої «реєстрації».
8. Дізнайся точну інформацію про місце твоєї майбутньої роботи та проживання та повідом своїм родичам і друзям деталі своєї поїздки.
Спілкуйся щодня з друзями та сім'єю за допомогою телефону/скайпу. Розповідай про всі нюанси працевлаштування. Можеш навіть вигадати спеціальне кодове слово або фразу, щоб повідомити, що ти в небезпеці. Повідомляй близьким про зміну адреси проживання або місця роботи.
9. Дізнайся про організації, які допомагають мігрантам у важких ситуаціях.
Обов'язково візьми з собою контактні дані посольства та консульства України в країні, до якої збираєшся, та інших організацій, які можуть надати допомогу і врятувати тебе в разі насильства.
ПАМ’ЯТАЙ! Навіть якщо ти знаходишся в країні нелегально або втратила документи, ти все одно маєш право звернутися за допомогою до консульства або посольства України за кордоном і в інші державні та громадські організацій.
10. Не будь довірливою
Спочатку торговці допомагають оплатити дорогу, нелегально перетнути кордон і знайти роботу, а потім присвоюють заробіток жертви нібито для того, щоб відшкодувати витрати. Вибратися з боргової кабали дуже складно!
ПАМ’ЯТАЙ! Навіть якщо ти добровільно погодилася на подорож і/або роботу за кордоном, ти все одно являєшся жертвою злочину, якщо до тебе застосовують насильство, психологічний тиск, змушують віддавати заробіток тощо. Якщо тебе піддають експлуатації, навіть якщо ти в чомусь порушила закон, ти маєш право на отримання допомоги в консульстві чи посольстві України!
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6413
5635
149
4
152
5
236
18
156
5
201
8
151
3
164
5
230
7
159
4
170
6
159
5
174
4
142
0
144
2
142
1
185
4
147
3
151
0
148
3
159
8
Робота в Переяслові-Хмельницькому
153
1
144
0
142
0
157
1
143
0
144
1
143
0
143
0
146
2
152
3
148
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Києві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 27700 грн.
Hitjob.kiev.ua
- 10365 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
ЧОМУ РОБОТОДАВЦІ НЕ ВКАЗУЮТЬ В ОГОЛОШЕННЯХ ЗАРПЛАТУ: ПОРАДИ HR-ЕКСПЕРТКИ, ЯКІ ВАКАНСІЇ ОМИНАТИ
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...