10 помилок тих, хто шукає роботу вперше

У молодих працівників, які вперше виходять на ринок праці, багато переваг. Вони сповнені енергії та ентузіазму, володіють новими технологіями і вміють мислити сучасно. Однак, при всіх цих безперечних перевагах, люди, які вперше розпочинають пошук роботи, часто роблять одні й ті самі помилки. В результаті їхні реальні шанси на успіх виявляються набагато меншими, ніж це уявлялося зі студентської лави. Тому що відмінний, новенький диплом, що пахне друкарською фарбою, здорові амбіції, цілеспрямованість і велике бажання знайти роботу - ще не все, що необхідно для того, щоб отримати гідну позицію.
Бережи кар'єру змолоду
Багато людей виділяють вміння вести пошук вакансій і влаштовуватися на нову посаду в окремий професійний навик. Таких умінь у новачків, як правило, немає. Багато чого приходить тільки з досвідом, але багато чому можна навчитися на чужому прикладі, заощадивши таким чином собі пару «синців». Десять помилок, про які піде мова, погані не тільки тим, що знижують ефективність пошуку роботи. Ці прорахунки можуть мати негативні наслідки і в більш довгостроковій перспективі. Кажуть «Бережи плаття доки нове, а честь змолоду». Так ось, кар'єру, так само, як і честь, бажано берегти та правильно будувати змолоду. Ви не просто шукаєте першу роботу, ви робите перший крок у своїй кар'єрі. Іноді люди змінюють напрямок своєї діяльності кардинально, відпрацювавши і десять, і двадцять років. Виправлення помилок і зміна курсу під час шляху - справа дуже непроста. Набагато краще та простіше з самого початку уникнути прикрих прорахунків і добре підготуватися до перших кроків у професійному житті.
Помилка № 1 - «Синдром відмінника»
Молоді люди, які нещодавно постали зі«шкільної лави», часто все ще живуть «шкільними» пріоритетами й уявленнями, занадто велике значення надають успіхам у навчанні. Насправді те, чого нас вчать у школі і у виші, має мало спільного з реальним життям в професійному середовищі, з яким молоді належить стикнутися, як тільки закінчиться випускний вальс. Школа, і середня, і вища, налаштовує учня насамперед на отримання гарної оцінки. Реальні знання - само собою, але щоденник, атестат, корочка з красивими оцінками, здається, що нічого важливіше цих балів, заліків та іспитів просто немає на світі. Скільки нервів і зусиль вони коштують! «Від гарного навчання залежить твоє майбутнє», «Високі бали - вступ до престижного ВНЗ» - людина виявляється зануреною в цю філософію приблизно років на 15. Коли ж вона нарешті залишає стіни навчального закладу, то абсолютно несподівано для себе виявляє, що «червоний» диплом далеко не дорівнює «престижній роботі». І це не означає, що оцінки в навчанні не важливі. Бали були і залишаються значущим показником. Але намагатися все ж варто заради знань, а не заради цифри у навчальній відомості. Потрібно бути готовим до того, що шкільні «бали» монетизувати надалі буде непросто, а заробляти гроші складніше, ніж оцінки.
Одним словом, налаштуйтеся на те, що HR-менеджер - це не член приймальної або екзаменаційної комісії і ваші блискучі досягнення, відображені в дипломі, можуть не справити на нього особливого враження. Всі ці курси та програми для рекрутера - тільки слова на папері. Крім того, компанії найчастіше потребують досвідчених фахівців. Новачок, навіть супер-дипломований - це завжди ризик. Перше, про що вас запитають - що ви вмієте робити? І чи готові ви до серйозної професійної роботі? Не чекайте, що диплом буде говорити сам за себе, якщо тільки в ньому не стоїть особлива позначка «абсолютно геніальний». Приготуйтеся переконати фахівця в тому, що ви варті того, щоб дати вам шанс.
Помилка № 2 - «Б'ю навмання»
Дуже часто новачки на ринку праці, присвятивши масу сил і часу придбання різних професійних навичок, забувають приділити увагу такій важливій науці, як уміння правильно шукати роботу. Для цього сьогодні не достатньо просто скласти резюме та розмістити його на дошках оголошень або розіслати в перші десять вподобаних компаній. Досвідчені професіонали часто говорять, що молоді люди нерідко схожі на «сліпих кошенят»: вони стукаються то в одне місце, то в інше, хапаються за цю компанію і за ту, в результаті отримують відмову за відмовою. Є спеціальні книги та посібники, створені спеціалізовані ресурси, які вчать тому, як правильно шукати роботу на сучасному ринку праці. Було б непогано заглянути хоча б в одне з цих джерел корисної інформації. Обов'язково проведіть докладне дослідження «на місцевості», дізнайтеся, що відбувається на ринку праці вашого регіону, які можливості існують для молодих фахівців. Можливо, якраз зараз десь ведеться програма допомоги працевлаштування працівників без досвіду або з невеликим стажем. Зазвичай нас оточує набагато більше можливостей, ніж ми собі уявляємо.
Помилка № 3 - «Знання технологій без знання галузі»
Навіть якщо ви на «ти» з найсучаснішими пристроями і володієте масою корисних технічних навичок, - цього ще не достатньо для успішної роботи. Будь-яке вміння має бути правильно застосоване, а для цього ви повинні бути в курсі того, що відбувається у сфері вашої діяльності зараз. Новин ніколи не буває занадто багато. Вас повинно цікавити все - від ситуації в світі, як вона впливає на вашу конкретну галузь, до ситуації у вашому рідному місті та компанії, в яку ви хотіли б влаштуватися. Дуже часто уявлення молодих фахівців про роботу в галузі обмежуються книжковими знаннями, відірваними від реальності. Сьогодні багато студентів починають працювати на останніх курсах вишв, щоб отримати хоч якийсь досвід перед тим, як вийти «у відкрите море» біржі праці. Це значно збільшує шанси на успішний старт кар'єри.
Помилка № 4 - «Часткову зайнятість не пропонувати»
Всі ми мріємо про те, що нам пощастить. Перший пошук роботи - і відразу ж постійна посада в гарній компанії, повний робочий день, стабільна заробітна плата, та ще й соцпакет на додачу, для повного щастя. Шкода, але «головний шанс» в нашому житті рідко приходить за розкладом. Очікування затягується, а в цей час повз «пролітають» можливості одна за одною і кандидат-новачок їх навіть не помічає. Успішну кар'єру зовсім не обов'язково розпочинати з «ідеальної посади». Часткова або тимчасова зайнятість може бути відмінною можливістю, особливо якщо пошук роботи затягнувся. По-перше, це цінний досвід, а по-друге, зв'язки в галузі - капітал, якого, як правило, немає у молодих фахівців і який потрібно терміново накопичувати.
Помилка № 5 - «Шукаю роботу за дипломом»
Чисельність випускників, які працюють за фахом, неухильно скорочується, про це говорять і пишуть уже не перший десяток років. Далеко не завжди це пов'язано з тим, що люди не можуть влаштуватися у своїй галузі. Часто молода людина, обираючи професію, не знає, чого насправді хоче, не може правильно визначити свої здібності. В результаті проходить п'ять років навчання і фахівці, які подорослішали, починають термінову перекваліфікацію. Багато що залежить і від сфери діяльності. Традиційно технічні фахівці набагато частіше знаходять роботу в своїй галузі, а от серед випускників гуманітарних вишів за фахом не працює кожен другий. Про що говорять ці факти? Мрія про професії - це прекрасно, але іноді доводиться підлаштовуватися під існуючу ситуацію і шукати роботу там, де вона є, а не там, де хочеться. Нерідко випускники помилково вважають, що починаючи пошук роботи, вони ніби «прив'язані» до своєї галузі, навіть якщо вона їм, по суті, не цікава. Це помилка. Спеціальність у дипломі - лише одна з опцій, але вибір нею не обмежується. Багато що залежить від конкретної ситуації. Для когось вірність мрії може виявитися найбільш вірним вибором.
Помилка № 6 - «Співбесіда - розповідь про мене»
Одна з поширених «технічних» помилок в пошуку роботи - неправильна поведінка під час інтерв'ю про прийом на роботу. Молоді фахівці часто вважають, що якщо роботодавець просить «розповісти про себе», він очікує почути у відповідь докладну розповідь про чудову людину "Іванову І. І.» Кандидати-початківці нерідко забувають про те, що сама по собі особистість Іванова І. І. та те, чому він хоче отримати саме цю роботу, абсолютно не цікавлять роботодавців. Єдине, що хоче знати наймач - це те, чому з усіх кандидатів він повинен віддати перевагу саме вам? Так що розповідь «Про себе» під час інтерв'ю насправді повинна бути розповіддю про те, чим особисто ви можете бути корисні компанії.
Помилка № 7 - «Нехай зустрічають за розумом, а не за одягом»
Цього «технічного» промаху притпускаються все менше кандидатів. Добре, що браку в інструкціях про те, як правильно одягнутися на співбесіду, сьогодні немає. І все ж перед відповідальним днем перевірте ще раз, чи вірно ви вибрали костюм для інтерв'ю та чи відповідає він ситуації. Менше говорять і пишуть про правила ділового етикету в професійному спілкуванні. Багатьом молодим фахівцям не відразу вдається позбутися «шкільних» звичок у поведінці. Навіть правильне рукостискання - це особлива навичка. У новій ситуації немає нічого гірше незнання того, як себе вести, тому ознайомтеся хоча б з базовими правилами, перш ніж відправлятися на співбесіду.
Помилка № 8 - «Я знаю собі ціну»
Переоцінювати власні можливості так само небезпечно, як і недооцінювати їх. Останнім часом фахівці, які підбирають персонал для компаній, все частіше скаржаться на зайву амбітність молодих кандидатів. Насправді, дозволити собі «тримати ціну» і навіть ставити умови роботодавцю можуть тільки дуже небагато фахівців, які володіють унікальними навичками, затребуваними на сьогоднішньому ринку праці. В інших випадках «знання своєї ціни» - не більше ніж порожній пафос.
Помилка № 9 - «Гроші, гроші, гроші»
Часто фахівці скаржаться на те, що роботодавець очікує, що люди будуть працювати на нього мало не задарма, вдячні уже за одну можливість працювати заради добробуту тієї чи іншої компанії. Тому йдуть розмови про те, що надмірна «прихильність» до питання про заробітну плату не є позитивною якістю кандидата. Так чи інакше, але абсолютна більшість з нас шукає роботу для того, щоб заробляти гроші, а не заради самого процесу праці. Ніхто не сперечається з тим, що оплата повинна бути гідною. Просто не варто забувати і про те, що меркантильність ще нікого не прикрашувала. Якщо молодий кандидат «з порогу» цікавиться тим, а скільки, власне, йому збираються платити, навіть не дізнавшись, що компанія готова запропонувати, він, швидше за все, позбавить себе можливості отримувати цю саму жадану зарплату. Крім того, концентруючись виключно на сумі в трудовому договорі, фахівець, як правило, випускає з уваги багато інших вигод, які може обіцяти йому дана посада. Далеко не все вимірюється в конкретних сумах.
Помилка № 10 - «Краще хоч щось, ніж нічого»
Така позиція є помилковою тільки в деяких ситуаціях. Все залежить від матеріального становища, того, як давно ви шукайте роботу і від низки інших факторів. Терпляче чекаючи, коли ж нарешті знайдеться «ідеальна» робота, можна і з голоду померти. І все ж якщо є хоча б один «запасний вихід», фахівці радять не братися за роботу, коли ви точно знаєте, що це місце вам не підходить. «Неправильна» робота може коштувати не тільки величезної кількості нервів (якщо ви, як кажуть, не зійдетеся характерами), але і втрати важливих навичок через відсутність практики. Ви позбудетеся того, що маєте і нічого не придбаєте в професійному плані.

www.zarplata.ru

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад